Leden 2015

Po práci, legraci

31. ledna 2015 v 8:12 | Bobeška |  Fotogalerie
V pátek jsem se konečně odhodlala vytáhnout koně ven a něco nafotit. V týdnu napdala nová vrstva sněhu, ke kterém se výborně fotí, protože (konečně) není mokrý. Myslela jsem při tom i na to, co jsem slíbila, tedy nafotit nové podsedlovky.

Na fotkách můžete vidět Markétu Slámovou na Salome a Hanku Paltrovou na Dark Flameovi. Dále Clarka, Virga... A na závěr alba jsem si nemohla odpustit pár fotek s naším drezúrním mistrem - s Makarpura Starem :)

Snad se vám fotky budou líbit a alespoň z části vynahradí tu odmlku zaviněnou školou... :)19.1.

19. ledna 2015 v 21:12 | Bobeška |  Dny v HBV
Zdravím! :)

Tak jak se máte? :) Já poměrně dobře, tedy teďka... Minulý apředminulý týden jsem dopisovala snad 10 písemek, tento týden mě bude čekat poslední... To byl také převážný důvod mé absence, ale známky se mi nakonec snad podaří udržet; samé jedničky, dvojka z matiky a dá-li učitel, budu mít i jedničku z fyziky, v což tajně doufám. Nevím totiž, jak jsem napsala poslední test (motory - heh, velmi zábavné téma...).

Co se týče koní - stále čekám na novinky u nás v obchodě. Jak jsem již psala v minulém článku, mám pár vybraných koníků, avšak budu si muset počkat, co se ukáže někdy v půlce února v obchodě.

Dále... Stále je u nás ošklivo, takže fotky vybavení bohužel nemám :/ ve čtvrtek vypadalo, že by mohlo být, podle předpovědi, hezky, avšak okolo oběda se zatáhlo a bylo po vyhlídkách na focení. Snad tedy bude alespoň zítra pěkně :)

Teď jsem si uvědomila, že jsem vlastně ještě nepublikovala fotky z VVD... Ach jo :´D V dalších dnech se to pokusím napravit, ale prosím, omluvte nyní moji aktivitu.... Musím se učit :(


9.1.

8. ledna 2015 v 17:40 | Bobeška |  Dny v HBV
Ahojky! :)

Dneska to ve škole bylo podle očekávání velmi uhnané... No, co jiného čekat :D Budu toho hodně dopisovat, do toho budou ještě nějaké písemky a 2 čtvrtletky. Vím, že jsem pokazila fyziku, což mě štve, protože jsem to měla na jedničku, ale co se dá dělat... :/

Koukala jsem (ještě jednou) na novinky Collecty a musím uznat, že jsou pěkné. Těším se, až je uvidím poprvé naživo, u nás to bude cca ve druhé polovině ledna, možná později. Plánuji 1-2 koníky, mezi SCH už mám vyhlídnutého, u Collecty ještě váhám, ale kdo ví, co se v krámě objeví :)
Jinak nic nového. Ve volných chvílích se snažím vyrábět, hodně teď pracuji na reálnějších podsedlovkách. O fotky se pokusím co nejdřív, teda, až bude dobré světlo. Je teď hodně zataženo, tak doufám, že se ke konci týdne alespoň na chvilku vyjasní :)


Slavní koně - Kincsem

7. ledna 2015 v 9:00 | Bobeška |  Slavní koně
Jméno této legendární klisny znamená v překladu "Můj poklad". A ne jen tak náhodou. Tato ryzka se stala fenoménem a její úžasné schopnosti ji donesly až na vrchol.

Narodila se v Maďarsku, v Národním hřebčíně Kisbér 17.3. 1874. Byla kostnatá, poměrně nevzhledná a tak ji majitel (možná ze soucitu nebo ironie) pojmenoval Kincsem (čti Kynčem), neboli "Můj poklad". Budila spíš rozpaky, než vyhlídky na dostihovou kariéru. Majitel, Erno Blaskovich nejdříve váhal, jestli ji vůbec dát do tréninku, ale do oka padla britskému trenérovi, Bobu Hespovi.

Kincsen byla netečná a flegmatická, ale jakmile se ji žokeji podařilo rozhýbat, dokázala nabrat úžasnou rychlost. Hespovi se zdálo, že by to mohla zkusit i na zeleném oválu, a tak naložili krmení, včetně vlastní vody a vyjeli do světa - Hannover, Frankfurt, Berlín... Tam všude klisna vyhrála. V Baden-Badenu se ale stala nemilá věc - došla voda. Franzl, ošetřovatel klisny, ihned běžel k pumpě. Když donesl vodu, klisna ji odmítla. Přinesl jí tedy městskou - nic. Nepila ani vodu z řeky. Tým okolo klisny začínal panikařit, ale pak jim anglický trenér, John Reevers, který byl na dráze zároveň jejich soupeřem, poradil, aby klisně zkusili dát vodu ze zapomenuté studny u dvora vévody Renarda. Jakmile vodu donesli, Kincsem začala s chutí pít.

Kincsem pokračovala ve vítězném tažení. Vyhrála ve Francii, kde porazila nejlepší francouzské koně té doby. Zkrátka všude, kam ji trenér Hesp a majitel Blaskovich poslali. I když byla unavená, vyhrávala. Stala se žijící legendou a v její rodné zemi na ni byli náležitě hrdí. Kincsem totiž vyhrála 54 dostihů z 54! Z dostihové dráhy odešla s hrdostí a neporažena. Na podzim roku 1879 tedy ukončila svoji kariéru. Její fanoušci byli smutní, ale dojatí a majitelům ostatním koní se nějakým způsobem ulevilo.
Dokázala vítězit s různými znevýhodněními - třeba i v dostihu na 1000 metrů, přičemž dala svým soupeřům 70 -ti metrový náskok. V dostizích ji jezdil žokej Madden.

V chovu dala spoustu skvělých koní, pozdějších vítězů či vítězek derby a dalších velkých dostihů.

Kincsem odešla na jaře v den svých 13. narozenin - 17.3. 1887, podlehla těžké kolice. Oslavovaná i zatracovaná, milovaná i proklínaná, ale navždy nejlepší.Slavní koně - Totilas

5. ledna 2015 v 12:00 | Bobeška |  Slavní koně
Totilas je velký pojem, troufám si tvrdit, že jeden z nejlepších, před pár lety nejlepším drezúrním koněm na světě. Spolu s Edwardem Galem dosáhli mnoha rekordů, v Küru, Grand Prix specal....
23.5. 2000 se narodil v Nizozemsku černý hřebeček. Jeho otcem byl věhlasný Gribaldi, matkou Lominka. Totilas má i několik sourozenců, třeba Danzing, Creon nebo Buzzard. V té době patřil Janovi a Anně Schuli, kteří mu poskytli základní výcvik.
Ve svých pěti letech startoval na drezúrním mistrovství pětiletých koní. Vedl si výborně, přímo zářil a jeho majitelé se rozhodli, že požádají Edwarda Gala, aby se stal jeho jezdcem.

Ti dva si výborně sedli. Překonali světový rekord v Grand Prix freestyle, výsledkem 89.50%. Poté sami sebe překonali výsledkem 90.75% na FEI Jumping and dressage Championships. A nakonec přišlo další vylepšení - rovných 92,30%! Sám jezdec o něm mluví jako o koni, který má skvělé piruety, piafy...

Po těchto všech skvělých výsledcích byl Totilas prodám do Německa, Paulu Schockemhölovi (pokud vím, byl prodám za v přepočtu 10 000 000 Kč). Jeho novým jezdcem byl mladý Matthias Alexander Rath, jenže spolu si nesedli zdaleka tak, jako s Galem. Individuální medaili na drezúrním mistrovství 2011 nezískali, avšak alespoň trochu přispěli k zísání týmové stříbrné medaile.

V sezóně 2012 to začalo vypadat slibněji, když se na olympiádě společně s Rathem umístili v trojci nejlepších. Pak ale začal mít Totilasův jezdec zravotní potíže a dál přestal Totilase jezdit.
Rath by se s ním rád zúčastnil olympiády v Rio de Janeiru, ale to bude Totilasovi 16 let. Kdo ví, možná se ho tam dočkáme :)

Totilas, jakožto hřebec, pochopitelně plní i funkci plemeníka. Připouštěcí poplatek by měl činit 4 000 euro :)4.1.

4. ledna 2015 v 19:31 | Bobeška |  Dny v HBV
Ahojky! :)

  • Ach jooo, zítra po dlouhé době do školy :D Moc se mi (spíš vůbec) nechce, protože zbývá ještě asi 10 pracovních dní do školní rady a já budu dobisovat asi 8 písemek :/ Zatím netuším, kde začít... Matika, nebo chemie? Němčina nebo přírodopis? Nevím... Potřebovala bych samé jedničky, to se asi nepovede, ale.. :D Pořád mám v sobě takovou tu malou naději... Uvidí se :)
  • Jsem moc ráda, že se vám nová rubrika líbí! :) I mě psaní o slavných koních baví, zjišťovat si informace a vždy být nějakým způsobem překvapena. Taky jsem ráda, že vám můžu přiblížit koně, o kterých jste třeba ještě neslyšeli :) Před nedávnem jsem objevila koníka, přesněji řečeno klisnu, o které jsem nikdy předtím neslyšela, ale její příběh mě uchvátil... No, nechte se překvapit! :)
  • Prozradím, že podle ankety a komentářů bude zítřejším slavným koněm Moorlands Totilas :)

Slavní koně - Zenyatta

2. ledna 2015 v 7:00 | Bobeška |  Slavní koně
Mohutná tmavá hnědka Zenyatta spatřila světlo světa 1.4. 2004 v Kentucky. Jejím otcem je Street Cry, otec mnoha výborných koní, mj. pozdějšího vítěze Kentucky derby. Matkou je Vertigineux, jejž otcem je Kris S.

Jako roček putovala na dražbu, kde byla prodána za 60 000 dolarů manželům Mossovým. Zajímavé jméno klisny vzniklo podle názvu desky skupiny The Police - Zennyatta Mondatta.

Poprvé se divákům představila 22.11. 2007 v dostihu pro nezvítězivší koně, na dráze v Hollywood Parku. Ve svém 1. životním startu lehce zvítězila a tak to pokračovalo i v dalším startu - 15.12., opět v Hollywood Parku, tentokrát o 3 a půl délky.
Další rok započala Zenyatta opět vítězně. 13.1. 2008 se postavila na dráhu v Santa Anitě, do dostohu s názvem El Encino Stakes.
Její šňůra vítězství se stále prodlužovala. V Blossom Handicapu smetla své soupeřky o 4 délky, prvenství ukořistila také v Milady Handicapu a Vanity Handicapu. Pokračovala též v dostihu Clementa L. Hirsche a v Lady´s secret Stakes. Po těchto vítězstvích byla tedy jasnou favoitkou Breeder´s Cup Ladies Classic.
Hnědka nezklamala a 28.10. 2008 si na své konto si připsala další životní výhru a zaběhla historicky 2. nejrychlejší čas dostihu.

V sezóně roku 2009 získala v lednu cenu Eclipse Award pro starší klisny.
V květnu začala vítězstvím v Milady Handicapu v Hollywood Parku. Lidé ji považovali za královnu a královna nezklamala ani v dalších startech - například ve Vanity Handicapu. Když obhájila vítězství v Lady´s Secret Stakes, mohla na start fenomenálního Breeder´s Cupu. Královna potvrdila svoji neporazitelnost a jako vůbec 1. klisna v historii vyhrála v tomto dostihu.

V roce 2010 přišlo obhájení ceny Eclipse Award pro starší klisny. Poté opanovala Santa Margarita Invitational Handicap. Když zvítězila i v Blossom Handicapu a připsala si na své konto již 16. vítězství v řadě, zařadila se po bok koní jako byli Citation nebo Cigar. Po dalších třech, pochopitelně vítězných startech však přišel start v Breeder´s Cup Classic. Klisna, která v tu dobu povyhrávala téměř 7 milionů dolarů musela v listopadu roku 2010 přijmout porážku. Vítězem se stal hřebec Blame a přestože klisna bojovala až do konce, prohrála o pouhou délku hlavy.

6.12. se Zenyatta s dostihy rozloučila a majitelé ji poslali do chovu. Byla, je a bude to navždy královnou, o tom není pochyb. V roce 2009 dokonce obsadila 2. místo v anketě o nejlepší sportovkyni světa, překonat ji dokázala pouze tenistka Serena Williamsová.

Dohromady odběhla 20 startů, 19 vítězství, 1x byla druhá. Pokud vím, už má i hříbátko - klisničlu Z Princess :)